...::: Japan Club :::...
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

...::: Japan Club :::...

Najlepsze Forum O Japonii ! Najlepsze tematy , najlepsi użytkownicy :) Odkryj na nowo Kraj Kwitniącej Wiśni razem z Japan Club ! Zapraszam !!!
 
IndeksSzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj

 

 uczymy się razem czyli samoopomoc

Go down 
+18
Milo
Mayumi
Mikurusia :3
Chen Lii
Xiltyn
Nee
5ml
Nyu_xD
Nagisa
Yumitori
hahahaxD
Rinoa
Mihau-san
Molcia1994
shogun
nanaka
patsok
efree
22 posters
Idź do strony : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 26  Next
AutorWiadomość
Nagisa
V.I.P
V.I.P
Nagisa


Liczba postów : 726
Age : 31
Localisation : Łódź
Registration date : 25/09/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 11, 2010 3:30 pm

hej hej, może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć czym się różnią partykuły "de" i "ni"? Bo mają podobne zastosowanie i mi się mylą Sad

Bo np:
Kitchin de benkyoo shite! - ucz się w kuchni
Watashi wa kitchin ni imasu - jestem w kuchni

i ja tu różnicy nie widzę Razz
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 11, 2010 7:45 pm

hmm tak naprościej? no to partykuła "ni" jest partykułą miejsca najprosciej np szkoła (gakko) w szkole (gakko-ni)
itp nie wiem co tu można nie rozumiec wiec jakos sprecyzuj pytanie tzn wiem że de i ni są podobne w znaczeniu ponieważ i to i to mowi o miejscu ale nie wiem jak dokladnie ci to wytłumaczyc powiec dokładniej czego tu nie rozumiesz
Powrót do góry Go down
Nagisa
V.I.P
V.I.P
Nagisa


Liczba postów : 726
Age : 31
Localisation : Łódź
Registration date : 25/09/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 11, 2010 8:38 pm

no właśnie chodzi mi o to jak rozróżnić miejsca. Bo na tych przykładach, co podałam, to obydwie oznaczają "w czymś". Skąd mam wiedzieć, którą zastosować?
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeSro Maj 12, 2010 8:47 pm

no tak ale amsz z tą róznica ze w pierwszym masz coś co jest zaplanowane i ma sie zdazyc a drugie już się dzieje wlasnie w tym czasie
Powrót do góry Go down
5ml
Stały Bywalec
Stały Bywalec
5ml


Liczba postów : 57
Age : 37
Registration date : 16/04/2010

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeCzw Maj 13, 2010 10:10 am

No dobra a jak jest po Japońsku "Mam dzisiaj urodziny" ?? Very Happy
Powrót do góry Go down
Nagisa
V.I.P
V.I.P
Nagisa


Liczba postów : 726
Age : 31
Localisation : Łódź
Registration date : 25/09/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeNie Maj 16, 2010 7:56 pm

hmm... to by było coś w stylu "Watashi wa tanjoobi ga arimasu". Choć nie wiem, czy dobrze przetłumaczyłam Razz

Hmm. Czy dobrze zastosowałam partykuły. Poprawcie mnie:

1. Watashi wa heya de sooji shini imasu.
2. Kanojo wa konsaato de uta o utaini ikimasen (może być w ogóle takie zdanie?)
3. Watashi wa ashita ni ichigo o kirini imasu.

Nie wiem, czy dobrze rozumiem partykuły de i ni. Tu coś kombinowałam, więc za rażące błędy przepraszam - zdania wymyślone na poczekaniu Razz
Powrót do góry Go down
5ml
Stały Bywalec
Stały Bywalec
5ml


Liczba postów : 57
Age : 37
Registration date : 16/04/2010

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimePon Maj 17, 2010 8:14 am

Użyję tego w następnemu roku Razz
dzięki Nagisa Wink
Powrót do góry Go down
Nagisa
V.I.P
V.I.P
Nagisa


Liczba postów : 726
Age : 31
Localisation : Łódź
Registration date : 25/09/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimePon Maj 17, 2010 9:13 am

A, to miałeś teraz urodziny? To wszystkiego naj Wink
Powrót do góry Go down
5ml
Stały Bywalec
Stały Bywalec
5ml


Liczba postów : 57
Age : 37
Registration date : 16/04/2010

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimePon Maj 17, 2010 11:16 am

arigato ^^ czy jak to tam się pisze Very Happy
Powrót do góry Go down
Nagisa
V.I.P
V.I.P
Nagisa


Liczba postów : 726
Age : 31
Localisation : Łódź
Registration date : 25/09/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimePon Maj 17, 2010 9:31 pm

Hmm hmm ale czy mógłby ktoś odpowiedzieć na moje pytanko? Pilne ^^
Powrót do góry Go down
Nee
Początkujący
Początkujący
Nee


Liczba postów : 40
Age : 34
Localisation : Kraków
Registration date : 18/05/2010

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 4:24 pm

Nagisa napisał:
hej hej, może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć czym się różnią partykuły "de" i "ni"? Bo mają podobne zastosowanie i mi się mylą Sad

Bo np:
Kitchin de benkyoo shite! - ucz się w kuchni
Watashi wa kitchin ni imasu - jestem w kuchni

i ja tu różnicy nie widzę Razz

Zastosowanie partykuł to dłuuugi temat, ale jeśli chodzi o użycie NI i DE w tym kontekście:
DE używamy, gdy wykonujemy jakąś czynność w danym miejscu
e.g. kyoushitsu DE benkyou wo suru
czyli uczę się w klasie

NI używamy, gdy gdzieś jesteśmy, przebywamy, nie wykonujemy czynności innej niż istnienie Smile
kyoushitsu NI iru
jestem w klasie

aale! są czaoswniki, które mimo, że nie odnoszą się tylko do istnienia, łączą się z NI
toukyou NI sunde iru
mieszkam w toukyou

isu NI suwatte iru
siedzę na krześle

albo na przykład z WO
hato ha sora WO tonde iru
gołąb lata po niebie

kouen WO hashitte iru

biegam po parku

kolejna sprawa, urodziny- poprzednia translacja to kalka z polskiego ;] Japończyk mógłby nie zrozumieć o co chodzi. "Mam dzisiaj urodziny" to "kyou ha watashi no tanjoubi desu".

sprawa nr 3 Smile
1. Watashi wa heya de sooji shini imasu.

a)jestem raczej za tym, by partykułę podmiotu zapisywać jako 'ha', nie 'wa'; ale zdania są podzielone, więc co kto lubi :]
b)heya WO/NO
c)souji- wymowa ta sama, ale soo- sugeruje inny zapis w kandziach..niepoprawny w każdym razie Smile plus WO po souji
d)shite imasu

2. Kanojo wa konsaato de uta o utaini ikimasen (może być w ogóle takie zdanie?)
właściwie nie rozumiem jakie miało być zdanie ^^' napisz proszę po polsku
3. Watashi wa ashita ni ichigo o kirini imasu.
a)ashita, samo. tak jak kyou czy kinou, nie potrzebują NI. W przeciwieństwie do, na przykład, dni tygodnia.
też niestety nie bardzo rozumiem zamysł..jutro idę zbierać truskawki? też proszę o polską wersję Smile

To na razie tyle. Się polecam na przyszłość; na ile mogę postaram się pomóc.


Ostatnio zmieniony przez Nee dnia Sro Maj 19, 2010 1:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
nanaka
V.I.P
V.I.P
nanaka


Liczba postów : 1012
Age : 28
Registration date : 24/05/2008

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 5:44 pm

nowy na forum! witamy Smile
mam nadzieję że się z nami nie zanudzisz. ^^
widzę że już mamy trzecią osobę która zna japoński Very Happy
im was więcej tym lepiej ;]
ja przerwałam naukę na jakiś czas, ale widzę że mamy dostawę pomocy naukowych więc może kontynuuję ^^
Powrót do góry Go down
Nagisa
V.I.P
V.I.P
Nagisa


Liczba postów : 726
Age : 31
Localisation : Łódź
Registration date : 25/09/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 5:45 pm

Hm. To ja na początku przywitam nową osobę na naszym forum Smile osób mało, każda się przyda. A widzę, że znasz japoński.

tak więc:
1. Jeśli chodzi o zapis, to ja uczyłam się pisać partykułę wa a nie ha. Myślę, że tak jest w prawie wszystkich książkach, z których się uczę. No, ale wiadomo, wszystkich pomocy naukowych nie przeczytałam, a gdzieś może być "ha" Razz a jeśli mówimy o przedłużeniach, to niestety nie mam jak stawiać kreski nad np: o. Więc piszę oo, bo to w końcu przedłużenie, no nie?

2. Mówiąc o zdaniu "mam dziś urodziny" zaznaczyłam, że nie wiem czy to jest poprawnie. Krótko się uczę, jak na razie tak mi wychodzi.

3. A teraz te zdania. Mianowicie, teraz zapoznaję się i ćwiczę użycie konstrukcji ni+iku/kaeru. Starałam sie to połączyć też z użyciem partykuł jak widać.

Like a Star @ heaven Kanojo wa konsaato de uta o utaini ikimasen
miało to oznaczać : ona nie będzie śpiewać piosenki na koncercie"
Like a Star @ heaven Watashi wa ashita ni ichigo o kirini imasu.
to miało być: będę jutro kroić truskawki (od kiru-kitte-kirimasu-ciąć)
Like a Star @ heaven a to zdanie "Watashi wa heya de sooji shini imasu." powinno brzmieć " Watashi wa heya o sooji o shite imasu"??
Powrót do góry Go down
Nee
Początkujący
Początkujący
Nee


Liczba postów : 40
Age : 34
Localisation : Kraków
Registration date : 18/05/2010

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 5:52 pm

A dziękuję za powitanie Smile
Japońskiego ciągle się uczę (mój kierunek studiów w końcu Wink ) ale mam duużo książek i innych materiałów, uczynnych senpaiów i jeszcze uczynniejszych senseiów, którymi mogę się ratować, gdyby moja wiedza się okazała niewystarczająca.
では、よろしくね :)
Powrót do góry Go down
nanaka
V.I.P
V.I.P
nanaka


Liczba postów : 1012
Age : 28
Registration date : 24/05/2008

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 5:55 pm

Ale zanim poszedłeś na studia już znałeś japoński? tzn, uczyłeś sie?
Powrót do góry Go down
Nagisa
V.I.P
V.I.P
Nagisa


Liczba postów : 726
Age : 31
Localisation : Łódź
Registration date : 25/09/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 5:59 pm

Aaa, no proszę^^ student(ka?) Razz ja jestem w tyle jeszcze. Potrafię przetłumaczyć co tam napisałaś (dewa, yoroshikune, prawda?) ale nie zadowala mnie to jeszcze Razz a co do moich zdań, to objaśniłam co się w mojej główce uroiło Razz i cóż o tym sądzisz? o truskawkach na przykład?

a ja tak czy siak czekam jeszcze na wypowiedź efree'go w tym temacie:P
Powrót do góry Go down
nanaka
V.I.P
V.I.P
nanaka


Liczba postów : 1012
Age : 28
Registration date : 24/05/2008

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 6:03 pm

o przepraszam że ci płeć zmieniłam xD
już tak druga osobe na tym forum przekreciłam ;P
Powrót do góry Go down
Nee
Początkujący
Początkujący
Nee


Liczba postów : 40
Age : 34
Localisation : Kraków
Registration date : 18/05/2010

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 6:12 pm

1.W kwestii zapisu- w transkrypcji Hepburna (oficjalnej i zalecanej do stosowania w podręcznikach akademickich) przedłużenie "o" zapisuje się jako "ou"-tak jak w kanie, gdzie podwójne おお jest rzadkie, zdecydowanie częstsze jest おう. Przy roumaji nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale jeśli będziesz chciała kiedyś przerzucić się na kanji i kanę, nie będzie można tego przeskoczyć Smile.
Co do ha i wa- sprawdziłam, faktycznie Hepburn zaleca wa. Paradoksalnie wszyscy Japonczycy, których znam, w roumaji zapisują to jako 'ha'. Dlatego jeśli ktoś wie, skąd bierze się ten problem i pamięta o tym wyjątku właściwie może robić co chce ;p.

2. Wiadomo, trzeba próbować Smile Kiedyś uczyłam się sama i dopiero teraz widzę, jakie ciekawe rzeczy z tego wychodziły czasem ;p

3. Szczerze mówiąc zgrzyta mi coś z tymi konstrukcjami. Nie chodzi raczej o "-te iku/kuru"? albo "ni iku/kuru"?
Ale żadna z tych konstrukcji nie jest wykorzystywana w zdaniach, jakie podałaś. Hmm Smile
Jak dla mnie-skonsultuję jeszcze z senpaiami potem:
Kanojo wa konsaato de uta o utaimasen.
Watashi wa ashita ichigo wo kirimasu.
Watashi wa heya o souji o shite imasu.
Powrót do góry Go down
Nee
Początkujący
Początkujący
Nee


Liczba postów : 40
Age : 34
Localisation : Kraków
Registration date : 18/05/2010

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 6:18 pm

Akurat ja się uczyłam jakiś czas, podeszłam do Nihongo Nouryoku Shiken 3kyuu, oblałam o 0,25% (trauma mojego życia Razz), zarzuciłam japoński na rok, po czym dostałam się na japonistykę i przeprosiłam się z książkami :]. I muszę przyznać, że ta nauka przed studiami baardzo mi pomogła, wtajemniczeni wiedzą jak bardzo Smile.
Ale zdecydowana większość zaczyna naukę języka od zera, więc każdy się na japce odnajdzie Wink.
Powrót do góry Go down
nanaka
V.I.P
V.I.P
nanaka


Liczba postów : 1012
Age : 28
Registration date : 24/05/2008

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 6:22 pm

czyli na japonistyce uczą od podstaw, pisać podstawowe znaki itd? gramatyka? i co biorą pod uwagę aby się dostać? ^^ mam jeszcze masę czasu ale lepiej się zapoznać z sytuacją ;d
Powrót do góry Go down
Nee
Początkujący
Początkujący
Nee


Liczba postów : 40
Age : 34
Localisation : Kraków
Registration date : 18/05/2010

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 6:31 pm

nanaka napisał:
czyli na japonistyce uczą od podstaw, pisać podstawowe znaki itd? gramatyka? i co biorą pod uwagę aby się dostać? ^^ mam jeszcze masę czasu ale lepiej się zapoznać z sytuacją ;d
Uczą od podstaw, owszem. Ale tempo bywa zabójcze..przykładowo; na naukę hiragany i katakany poświęcone są pierwsze 2 tygodnie. ;] Potem wszyscy mają już płynnie czytać teksty zapisane kaną.
Co do kanji-według nowego programu rocznie mamy robić 700 znaków; tak by po 3 latach skończyć jouyou i jinmeiyou.
Gramatyka etc-stopniowo, krok po kroku Wink. Po pierwszym semestrze studenci właściwie przechodzą całkowicie na japoński, jeśli chodzi o komunikację z senseiami..co czasem prowadzi do dziwnych sytuacji ;p.
Co do rekrutacji- każda japonistyka ma swoje wymagania; moja bierze pod uwagę rozszerzony polski i angielski w stosunku (Px1+Ax3)/100. Wynik wychodzi w skali 0-100, a w zeszłym roku ostatnie osoby na liście miały 93,5.
Łatwo więc nie jest..ale da się Wink
Powrót do góry Go down
Nagisa
V.I.P
V.I.P
Nagisa


Liczba postów : 726
Age : 31
Localisation : Łódź
Registration date : 25/09/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 6:31 pm

Ja jeszcze nawiążę do mojego pytania Razz. Pewno tak zapisują, bo partykuła czytana "wa" pisana jest znakiem "ha" z hiragany. Ale jak to różnicy nie robi, to git Razz
Ja szczerze wolę pisać w roomaji przedłużenia przez powtórzenie znaku. Ale wiem, jak to się pisze w kanie - np. otousan. Tylko, żeby mi ktoś nie zaczął czytać tego nagle [otołsan] --->fonetycznie zapisałam Razz

Jest taka forma ni+iku(ikimasu). Mam przykład dobry na pewno, z podręcznika:

Like a Star @ heaven Meariisan wa Kyooto ni kabuki o mini ikimasu (mini-miru-mimasu)
to może ja wyjaśnię niewtajemniczonym:

Konstrukcji tej używa się, gdy chcemy powiedzieć zdanie typu: "idę zrobić XYZ". Tak jak na przykładzie: Maria idzie do Kyooto obejrzeć kabuki.

Konstrukcja jest następująca:
1. odmieniamy czasownik do formy ~masu (taberu - tabeMASU)
2. odcinamy końcówkę ~masu, a wstawiamy NI IKU (tabeNI IKU)
tadaam Smile mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłam
Powrót do góry Go down
Nagisa
V.I.P
V.I.P
Nagisa


Liczba postów : 726
Age : 31
Localisation : Łódź
Registration date : 25/09/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 6:34 pm

To dobrze, że zaczęłam się uczyć już teraz japońskiego. Będę miała troszkę z górki, jak podstawy opanuję... Uaa, a w najbliższą sobotę mam kartkówkę z katakany =.="
A w jakim mieście studiujesz?
Powrót do góry Go down
nanaka
V.I.P
V.I.P
nanaka


Liczba postów : 1012
Age : 28
Registration date : 24/05/2008

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 6:35 pm

rozumiem że studiujesz w Krakowie na UJ? czytałam program tamtejszej japonistyki, ale nie zwracałam na to zbytnio uwagi, tam było kto czego uczy itd ;]
Powrót do góry Go down
Nee
Początkujący
Początkujący
Nee


Liczba postów : 40
Age : 34
Localisation : Kraków
Registration date : 18/05/2010

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitimeWto Maj 18, 2010 6:40 pm

Aha, czyli faktycznie chodziło o "ni iku". Tylko tym bardziej nie ma to zastosowania w zdaniach, które podałaś..Gdyby chodziło np o to, że wybierasz się gdzieś w konkretne miejsce, by coś zrobić, to wtedy owszem..
np-watashi wa ashita niwa e ichigo o tori ni ikimasu.
Jutro idę do ogrodu zebrać truskawki.
Albo- watashitachi wa uta wo utai ni ikimasu.
Idziemy pośpiewać piosenki Wink.

A jeśli chodzi o studia-owszem, UJ. Polecam Smile.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 20 Icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
uczymy się razem czyli samoopomoc
Powrót do góry 
Strona 20 z 26Idź do strony : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 26  Next

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
...::: Japan Club :::... :: Nauka Japońskiego-
Skocz do: