...::: Japan Club :::...
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

...::: Japan Club :::...

Najlepsze Forum O Japonii ! Najlepsze tematy , najlepsi użytkownicy :) Odkryj na nowo Kraj Kwitniącej Wiśni razem z Japan Club ! Zapraszam !!!
 
IndeksSzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj

 

 uczymy się razem czyli samoopomoc

Go down 
+18
Milo
Mayumi
Mikurusia :3
Chen Lii
Xiltyn
Nee
5ml
Nyu_xD
Nagisa
Yumitori
hahahaxD
Rinoa
Mihau-san
Molcia1994
shogun
nanaka
patsok
efree
22 posters
Idź do strony : Previous  1, 2, 3, 4 ... 14 ... 26  Next
AutorWiadomość
nanaka
V.I.P
V.I.P
nanaka


Liczba postów : 1012
Age : 28
Registration date : 24/05/2008

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimePon Cze 08, 2009 11:20 am

No dobra masz racje ;p
Ale to nie moja wina! Nauki tez mam duzo!
;p

A co do cb patsok to ci zazdroszcze ze juz tyle umiesz! ;p

Ja to sie tak ucze w kratke xD

affraid
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimePon Cze 08, 2009 4:34 pm

patsok troszke zle mnie zrozumiales tu niechodzi ze masz sie uczyc z jakiejs plyty slów wystarczy jakies zrudlo z neta. kanji mozna pisac na dwa sposoby 1 sposób czyli jedno slowo to jeden znak kanji to jest wiadome nie?? i wtedy wlasnie jak napiszemy ten znak 父 to bedzie on oznaczal tata i przecztamy go chichi. 2 sposób to pisanie znakami kanji jak hiraganą np jak znak ojca bedzie obok znaku matki w slowie czyli o tak 父 母 to nieprzeczytamy tego chichihaha tylko fubo poniewaz znak ojca z innym znakiem obok czytamy fu a matki z innym znakiem czytamy bo a fubo oznacza rodzice teraz kumasz??? nie potrzebujesz żadnego słuchania tylko musisz wiedzic jak czytac znak osobno a jak razem Very Happy

a i wiem wiem ze chcecie to historyjke przetlumaczylem jo odrazu jak mi ją patsok wysłał (zbytni sie nie wysililes z trudnoscia Very Happy )ale prawde muwiąc to teraz niemam czasu wejsc na worda i napisac poniewarz codziennie kuje i poprawiam oceny aby byly jak najlepsze Razz nawet niemam czasu aby sie japońskiego pouczyć ostatnio tylko powtażam to co już umiem Sad postaram sie jak najszybciej wstawić tą historyjke rade pedagogiczną mam w piątek więc jeszcze tylko z tydzien bede mial taki zwariowany a potem juz wolne Very Happy
Powrót do góry Go down
patsok
Nowicjusz
Nowicjusz
patsok


Liczba postów : 131
Age : 29
Localisation : Jaworzno
Registration date : 26/04/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimePon Cze 08, 2009 7:37 pm

nie ma co zazdroscic ;p umiem hiragane + zwroty grzecznosciowe i niektore slowka z rodzinki

z tymi znakami kanji to juz rozumiem
a ze sluchania to chodzi mi o to jak np. przeczytac watashi? łataszi, watasi, łatasi
wiele jest form, ktorych nie wiem jak sie czyta ;p

historyjka miala byc latwa, pojedyncze zdania, zebym(smy) cos kojarzyli na podstawie historyjki ;p
nie poganiam cie, tylko chcialbym sie sprawdzic jak najszybciej, bo musze zobaczyc czy po ok. tyygodnia bez powtorki nadal pamietam znaki
Powrót do góry Go down
patsok
Nowicjusz
Nowicjusz
patsok


Liczba postów : 131
Age : 29
Localisation : Jaworzno
Registration date : 26/04/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeWto Cze 09, 2009 6:24 pm

http://www.japonka.pl/moodle/mod/resource/view.php?id=253

pieknie mi poszlo
spodziewalem sie, ze bedzie gorzej
Spoiler:
jednak pomyslalem, ze dojde do 100 znakow
Spoiler:
chyba dobrze? Very Happy
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeCzw Cze 11, 2009 10:27 am

no dobrze ci idze Very Happy any tak dalej

weszlem w posiadanie prawdziwej gazety z japoni podobna do gazety wyborczej wszystko jest napisane hiragana katakana i kanji jesli chcecie to moge wam tą gazete zeskanować abyście sobie jakiś artykół przetłumaczyli Very Happy tylko powiedzcie czy wam sie bedzie chcialo bo tak wkładać na forum skany dla nikogo niepotrzebne to trochę bezsensu
Powrót do góry Go down
patsok
Nowicjusz
Nowicjusz
patsok


Liczba postów : 131
Age : 29
Localisation : Jaworzno
Registration date : 26/04/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeCzw Cze 11, 2009 3:23 pm

ja bym chcial tylko zeby caly artykul byl w hiraganie ;P
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSob Cze 13, 2009 7:38 pm

niestety próba dodania skanuw gazetki została zakończona niepowodzeniem poniewarz na wszystkich hostingowych stronkach pisze ze wielkość zdięć jest zbyt duża ale nic straconego jak tylko bedziecie na gg to wam prześle Very Happy

sorki patsok w całej gazecie niema ani jednego artykułu napisanego tylko hiraganą ale będziesz miał zajęcie szukając wszystkich znaków jakie znasz dzieki temu sobie utrwalisz a nóż nawet coś skumasz Very Happy

a tak odchodząc od tematu (co chyba nie będzie trudne bo najwyraźniej moderatorzy i admin zapomnieli juz kompletnie o tym forum więc zadnych kar chyba nie będzie Very Happy) powiedzcie jak wam poszło w tym roku szkolnym?? są jakieś niespodzianki jeśli chodzi o oceny albo średnią ??
Powrót do góry Go down
patsok
Nowicjusz
Nowicjusz
patsok


Liczba postów : 131
Age : 29
Localisation : Jaworzno
Registration date : 26/04/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeNie Cze 14, 2009 3:39 pm

niespodzianka to bardzo wielka!
Mam srednia 5,07 przy I gimnazjum, a musze powiedziec, ze w podstawowce ani razu nie mialem powyzej 5.0 ... mialem max. 4,83 chyba w 5 klasie

A mam pytanie, oplaca kupowac sie jakis slownik? Czy dopiero jak sie "cos" umie, znaczy sie wiecej niz podstawy i sie szuka dodatkowych slow?

I nurtujace mnie pytanie, w jaki sposob sie szuka znakow kanji w slowniku? Nie wiedzac co oznacza majac tylko zapis znaku? Sa pogrupowane jakos czy cos?
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeNie Cze 14, 2009 5:30 pm

jak nie znasz tego znaku to w prawdziwym japonskim slowniku nic nie znajdziesz Razz na górze strony są kanji i na ich podstawie wyszukujesz dany wyraz. słownik sie przydaje i to bardzo niewiem czy to z tobo czy z nanako rozmawialem o słownikach ale jesłi chodzi o to to polecam ci "słownik japońsko-polski" wydawnictwa wiedza powszechna słownik ten kosztuje 60zł ale jest on wart każdej złotuwki z tej ceny serio Very Happy twarda okładka na pierwszych stronach jest tabelka z całą hiraganą i katakaną później kilka stron ze wskazuwkami jak używać japońskiego słownika przy każdym znalezionym słowie jest jego odpowiednik w hiraganie i kanji a na dodatek obok są przykładowe zdania w których owe zdanie moze być użyte na końcu masz 30 stron o gramatyce japońskiej zaimki przymiotniki czasowniki struktury zdania i takie tam a na ostatniej stronie jest mapa japoni więc serio polecam informacj jest bardzo duzo szczególnie dla początkującego a cena nie aż tak duża a stronce japonka.pl można go zamuwic ja też go używam i chwale go sobie bo zawiudł mnie może tylko kilka razy kilka razy


kurcze 5,07 ty kujonku Very Happy juz niepowiem jaką ja miałem średnią w 1 gim Razz
Powrót do góry Go down
patsok
Nowicjusz
Nowicjusz
patsok


Liczba postów : 131
Age : 29
Localisation : Jaworzno
Registration date : 26/04/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeNie Cze 14, 2009 8:11 pm

moze jak dostane wyplate za "srednia" od rodzicow to pomysle nad slownikiem Smile

ja kujon? ;( ja ci powiem, ze sie wogole nie uczylem prawie
tylko na sprawdziany jakies powtorki a tak kartkowki to bez przygotowania prawie Very Happy jedynie historii nie do konca pojmuje, bo nie moge tych wszystkich dat i imion zapamietac chociaz wypracowalem 5 Razz

czyli jak mam znak kanji, znaleziony w np. gazecie a nad nim nie ma zapisu hiragany to nie mam jak go znalezc? ;/ z nanaka rozmawiales wtedy o slowniku

pochwal sie srednia =D
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimePon Cze 15, 2009 6:53 pm

no ten słownik sobie kup bo warto
średnią sie nie pochwale chodzbys blagal na kolanach Very Happy ale pochwale sie ze z histori mam 5 a historje japoni znam na blaszke bo sam się uczę w domu kupiłem sobie nawet podręcznik do histori japoni Razz
Powrót do góry Go down
nanaka
V.I.P
V.I.P
nanaka


Liczba postów : 1012
Age : 28
Registration date : 24/05/2008

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeWto Cze 16, 2009 6:35 am

Znasz cała historie Japonii??!
O kurde... Ale ci dobrze... ;p
Ja tez tak chce!
<lol>
A i mam jakies takie pytanie ;/
Patsok ile juz umiesz?! Kurde... Ja sie musze wziac za ta hire bo sie jej nigdy nie naucze... ;(

A pytanie do efree to wes mi napisz cos o określeniach lokalizacji czyli "arimasu" i "imasu"

Very Happy
Bye Wink
Powrót do góry Go down
patsok
Nowicjusz
Nowicjusz
patsok


Liczba postów : 131
Age : 29
Localisation : Jaworzno
Registration date : 26/04/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeWto Cze 16, 2009 3:49 pm

hiragane cala
katakane - 15 znakow
i tam nie ktore slowka

http://sklep.japonka.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=25&products_id=91 ten slownik?

opowiedz cos ciekawego z historii japoni ;p wogole tam panuje jaka religia? bud?

またね
 lub じゃねVery Happy
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeWto Cze 16, 2009 6:17 pm

arimasu i imasu to okoliczniki podstawowymi okolicznikami miejsca są koko-ni soko-ni asoko-ni czyli pokolej koko- przy mnie soko-przy tobie asoko -pomiedzy nami lub daleko od nas i te okoliczniki przeważnie pisze sie na początku zdania a na końcu zaś pisze sie własnie imasu albo arimasu
imasu piszemy gdy podmiot jest nieżywotny jak np człowiek zwierze a jak podmiot jest nieżywotny np krzesło komputer to piszemy arimasu mam nadzieje że zrozumiałas napisałem najprościej jak mogłem Razz

tak to ten słownik patsok

jeśli chodzi o religie to są tam noromalne jak u nas chrześcijanizm buddyzm i takie tam chociaż kiedyś w japoni modlono sie do swoich przodków lub ogólnie zmarłych prawde muwioc nie wiem czy dalej to się robi bo nie znam za bardzo religijnej strony dzisiejszej japonji:P

no jeśli chodzi o historyjke to opowiem jedną która jakoś mi w pamięci siedzi opowiem najkrucej jak sie da aby nie zanudzac Very Happy


historyjka pochodzi za czasuw samurajów kiedy to mongołowie najechali japonie zupełnie nieprzygotowani samurajowie zamknęli sie w twierdzy najbliższej moża i otrzymali rozkaz od cesarza żeby pod żadnym pozorem nie przepuścić wroga w głąb lądu samurajowie liczyli sobie około 3 tysięcy a mongołów prawie 30tysiecy dzielni japończycy wytrzymali prawie 5 miesięcy i niepozwolili wrogowi zajść dalej niż za tereny plaży i muruw twierdzy kiedy to samurajowie byli już u kresu sił i wiedzieli że nie wytrzymają już dłużej zaczeła sie pora monsunuw i właśnie przyszła pod wieczór jeden potężny huragan mongołowie kturzy rozbili obóz na plaży byli całkowicie odkryci a chcąc ratować siebie i statki zapakowali manatki i prubowali zdążyć przed huraganem ale na szczęście nie zdążyli w japoni okrzyknięto że huragan uratował kraj i nazwano go kamikadze podczas drugiej wojny światowej japończycy stworzyli taktyke samobujczą i nazwali ją na cześć huraganu w nadzieji że kamikadze znów uratuje japonie Very Happy oczywiście to sie wydarzyło naprawde żebyście nie mieli wątpliwości

a i jeszcze taka ciekawostka którą napewno wiecie hoć jest dużo legend o stworzeniu japoni to najbardziej znana opowiada o tym że był sobie kiedyś samuraj który bronił morza kiedy przyszły potwory owjownik wygrał walke a kiedy czyścił miecz to z czubka uroniły się cztery krople krwi które spadły do wody i stworzyły się cztery wyspy czly dzisiejsza japonia
Powrót do góry Go down
nanaka
V.I.P
V.I.P
nanaka


Liczba postów : 1012
Age : 28
Registration date : 24/05/2008

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSro Cze 17, 2009 10:00 am

Powiedzmy ze zrozumialam xP
Musze troche jeszcze nad tym pomyslec...xD

Zeby lepiej to zaczaic to daj wes te... przyklady!
Napisz ze z tym to powinno byc tak i tak... z tamtym tak i tak xP
Bylabym wdzieczna Smile

:*
Powrót do góry Go down
patsok
Nowicjusz
Nowicjusz
patsok


Liczba postów : 131
Age : 29
Localisation : Jaworzno
Registration date : 26/04/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSro Cze 17, 2009 2:08 pm

Cytat :
imasu piszemy gdy podmiot jest nieżywotny jak np człowiek zwierze a jak podmiot jest nieżywotny np krzesło komputer to piszemy arimasu mam nadzieje że zrozumiałas napisałem najprościej jak mogłem Razz

bledzik Razz imasu piszemy, gdy podmiot jest żywotny, a arimasu gdy nieżywotny Cool

ciekawe te opowiastki Wink
ale chyba panuje buddyzm Question
Powrót do góry Go down
patsok
Nowicjusz
Nowicjusz
patsok


Liczba postów : 131
Age : 29
Localisation : Jaworzno
Registration date : 26/04/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSro Cze 17, 2009 5:45 pm

http://japanese-speedtest.10-fast-fingers.com/

erfree cos dla ciebie ;p

You reached 6 points, so you achieved position 13 of 49 on the ranking list

;d dwa wyrazy poprawnie napisalem i jestem 13 z 49 Very Happy
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSro Cze 17, 2009 7:28 pm

patsok dzięki ze wychwyciłeś serio pomyliłem sie Very Happy imasu żywotny arimasu nieżywotny Very Happy fajnie przynajmniej wiem ze ktos jakby co mnie poprawi Very Happy tak buddyzm jest bardzo popularny w japonji a został przywieziony z chin tak samo jak niekture zwyczaje

przykłady arimasu i imasu

ねこはへやにいます

おかねはぎんこおにあります

せんせいはだいがくにいます

ぱつぉこはにほんいいます
Powrót do góry Go down
shogun
Początkujący
Początkujący
shogun


Liczba postów : 22
Registration date : 17/06/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSro Cze 17, 2009 7:39 pm

オハイオございますわたしはしょぐんですのほんがすきですうちでべんきょおします efree wytłumaczył byś mi dokładnie czas przeszły czasownika?? Very Happy
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSob Cze 20, 2009 12:02 pm

widać temat się rozrasta juz trzecia osoba do konwersacji Very Happy

wytłumaczyć czas przeszły czasownika no sprubuje ale niewiem co dokładnie oczekujesz bo temat jest obszerny Very Happy

no to w japońskim są dwa czasy teraźniejszo-przyszły i czas przeszły ogólnie czas odnosi się do czynności czas przeszły kończymy końcuwką masu która przybiera formy takie jak mashita czyli oznajmujący masitka-ka czyli pytający masendeshita przeczący i masendeshita-ka pytajco przeczący

aby muwić i pisać czasem przeszłym potrzeba znać podstawowe słowa czyli naprzykład kyoo-dzisiaj kinoo-wczoraj senhuu-w zeszłym tygodniu sengetsu-w zeszłym miesiącu kyonen- w zeszłym roku itp przykłady

kinoo sensei-ni aimashita
kesa asagohan-o tabemasendeshita

o to ci chodziło czy chcesz wiedzieć coś więcej??
Powrót do góry Go down
Molcia1994
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Molcia1994


Liczba postów : 79
Age : 30
Registration date : 18/06/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeWto Cze 23, 2009 7:52 pm

http://www.japonka.pl/
Tu możecie się uczyćWink
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSro Cze 24, 2009 10:52 am

dzieki Very Happy ale tą stronke doskonale znamy Very Happy no przynajmniej ja i patsok niewiem czy nanaka na nim była

a ten temat jest nie po to aby się ogólnie uczyć języka tylko po to aby zadać pytanie jak czegoś się nie rozumie albo niema na nie odpowiedzi na takich stronkach ja właśnie japonka
Powrót do góry Go down
Molcia1994
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Molcia1994


Liczba postów : 79
Age : 30
Registration date : 18/06/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSro Cze 24, 2009 11:10 am

Dobra, mój błąd;)Razz
Powrót do góry Go down
efree
V.I.P
V.I.P
efree


Liczba postów : 1171
Registration date : 28/03/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSro Cze 24, 2009 11:33 am

a ty ?? uczysz się języka??
Powrót do góry Go down
shogun
Początkujący
Początkujący
shogun


Liczba postów : 22
Registration date : 17/06/2009

uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitimeSro Cze 24, 2009 7:44 pm

a jeśli chciałbym zrobić zdanie przeczone w czasie przeszłym czasownika??
Powrót do góry Go down
Sponsored content





uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Empty
PisanieTemat: Re: uczymy się razem czyli samoopomoc   uczymy się razem czyli samoopomoc - Page 3 Icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
uczymy się razem czyli samoopomoc
Powrót do góry 
Strona 3 z 26Idź do strony : Previous  1, 2, 3, 4 ... 14 ... 26  Next

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
...::: Japan Club :::... :: Nauka Japońskiego-
Skocz do: