...::: Japan Club :::...
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

...::: Japan Club :::...

Najlepsze Forum O Japonii ! Najlepsze tematy , najlepsi użytkownicy :) Odkryj na nowo Kraj Kwitniącej Wiśni razem z Japan Club ! Zapraszam !!!
 
IndeksSzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj

 

 Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.

Go down 
+4
Yoko
Aivee
slawek15
ChibiAki
8 posters
Idź do strony : 1, 2  Next
AutorWiadomość
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimePią Sie 10, 2007 1:43 pm

Wypowiadajcie sie, piszcie swoje argumenty YES & NO. Argumentacja ma być konkretna.

Cytat :

ChibiAki napisał:

/OffTopic/
Teraz mniej miło, nie wiem dlaczego teraz to zobaczyłem ale mniejsza z tym. W dziale o rasizmie wszyscy pisali że to złe i wogóle że "Be", a tym czasem doszukuje sie wypowiedzi z użyciem słowa "murzyn" Exclamation Co to ma być Exclamation Jak ktoś nie wie że można użyć paru innych określeń zamiast TAKIEGO niech sie idzie douczy. Czy nie mozna zastąpić było tego słowem, ciemno skóry, albo afro amerykanin???? Ostrzegam jak jeszcze raz takie coś zobaczą to polecą pióra. I nie pomorze gadka w stylu "Aaa przestań psuć atmosferę na foróm"

Ale co jest zlego w slowie murzyn? To slowo nie ma absolutnie zadnego pejoratywnego znaczenia i nie rozumiem, dlaczego ktos mialby TAKIEGO slowa nie uzywac. 'Murzyn' nie zawiera z sobie zadnego aspektu rasistowkiego. Poza tym okreslenia afro-amerykanin czy ciemno-skory nie sa rownoznaczne slowu murzyn.
Wiem, ze moze chciales dobrze, ale nie wysylaj innych, by sie douczyli nie majac racji.
Sorry za offtopic.

:ChibiAki:
Mam paru kolegów którzy jak by ich tak nazwać dali by w twarz po prostu, twierdzą że to tak jak by ktoś mówił o nich że są gorsi, itp. Większość polaków nie zdaje sobie sprawy z tego że to słowo JEST obraźliwe. Aha jak chcesz mogę Ci podać przykład i udowodnić.


Niestety mylisz sie. A to, ze paru twoich kolegów dałby komuś w twarz za to, ze ktoś powiedziałby na nich murzyn nie znaczy wcale, ze to słowo jest obraźliwe, bo NIE JEST. Słowo to określa człowieka należącego do rasy czarnej, a to samo w sobie ujmą nie jest, więc jeśli ktoś unosi się tylko dlatego, że nazwano go murzynem (a faktycznie nim jest) powinien zajrzeć do słownika. I nie chodzi tu o dawanie przykładów, tylko o to, jakie to słowo niesie ze sobą znaczenie - bynajmniej nie znaczenie pejoratywne.
Dlatego nie widzę żadnego powodu, by grozić komuś ostrzeżeniem na forum tylko dlatego, że użył tego słowa.
終Offtopic.

Wiec od razu odpisuje na to co Sławek napisał. Możesz cytować regułki z encyklopedi itd. ale życie to nie regulki. Powiedz mi dlaczego np: w mediach nigdy nie pada słowo "murzyn"?? Dlatego że to słowo jest nie poprawne politycznie. Gdyby nazwali kogo kolwiek "murzynem" od razu posypały by sie zarzuty o rasizm.

Tutaj macie feleton dotyczący takiego tematu.
http://www.pomagamy.pl/numery/7/czy_mowic_murzyn.htm

Dalsza część:
http://www.pomagamy.pl/numery/9/slowo_murzyn.htm

Mam nadzieje że po przeczytaniu tego rozjaśni wam sie w głowach.
A do sławka... jak zawsze polegasz na słownikach to powodzenia w życiu... napewno daleko zajdziesz z takim podejściem. SIC.
Powrót do góry Go down
slawek15
Stały Bywalec
Stały Bywalec
slawek15


Liczba postów : 75
Age : 38
Localisation : WLKP.
Registration date : 02/06/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimePią Sie 10, 2007 2:11 pm

W mediach PADA slowo murzyn, niestety nie jestem ci w stanie pokazac nagran, ale niejednokrotnie to slyszalem.

Niestety twoj link nie przekonal mnie do niczego. Dosc kiepski zreszta felieton. Niezbyt gleboko wchodzacy w temat i oparty na wypowiedziach doslownie kilku osob.
Stwierdzenie, ze slowo "murzyn" kojarzy sie z czasami niewolnictwa jest duuza nadinterpretancja i fakt, ze ktos tak mysli, nie znaczy, ze tak jest. A to, ze do kogos pracujacego w okreslony sposob nazywamy murzynem (lub bialym murzynem) wynika tylko z dwuznacznosci slowa murzyn. Mowiac o czarnoskorym, ze jest murzynem raczej bedziesz mial na mysli znaczenie doslowne.
Oczywiscie, mozesz dodac do niego taki kontekst, ze bedzie mialo pewne nieporzadane nacechowanie, ale powiedzenie o kims, ze jest murzynem, jesli faktycznie nim jest nie daje ZADNYCH podstaw do jakiegokolwiek unoszenia sie, czy agresji. Gdyby nazwano murzyna "asfaltem", to wku**ienie zrozumiale.

W wiekszosci polegam na slownikach i jak na razie podoba mi sie, gdzie zaszedlem, ale dzieki za 'powodzenia'

I uwazam, ze warto jeszcze raz podkreslic, ze dyskusja zaczela sie od teog, ze chciales dac ostrzezenie komus, kto uzyl okreslenia 'murzyn' w celu wskazania kontrektej czarnoskorej osoby, bez zandych rasistowkich podtekstow, a to, jak chyba sam przyznasz, bylo troszke bez sensu.
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimePią Sie 10, 2007 2:22 pm

Więc zapytam Ciebie w prost. Gdybyś miał ciemnoskórą dziewczynę to powiedział byś do jej lub w obecności jej rodziny "Ty murzynko"?? Gwarantuje Ci że pierwsze co bys usłyszał too to że jesteś rasistą. By the way... w felietonie padło trafne stwierdzenie, że ktoś kto nie jest czarnoskóry i nie był nigdy nazwany "murzynem" nie będzie potrafił w pełni zrozumieć dlaczego to słowo jest obraźliwe. Aha ile żyje nie słyszałem np: w wiadomościach słowa "murzyn". Studiuje po części prawo więc wiem co grozi za użycie tego słowa w mediach.
Powrót do góry Go down
Aivee
Początkujący
Początkujący
Aivee


Liczba postów : 1
Age : 29
Registration date : 10/08/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimePią Sie 10, 2007 2:44 pm

Hmmmm to chyba nie jest aż takie obraźliwe... no chyba że sam jestes murzynem;)
Powrót do góry Go down
Yoko
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Yoko


Liczba postów : 79
Age : 30
Registration date : 27/07/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimePią Sie 10, 2007 2:58 pm

To czy jest obraźliwe zależy od odbiorcy. Jedni się obrażą za nazwanie go murzynem, a inni machną ręką. Poprostu są ludzie o różnych kolorach skróry i niewiele zmieni to jak będą nazywani. Ja, gdybym miała czarną skrórę, nie przejmowałabym się tym, jak o mnie mówią...
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimePią Sie 10, 2007 3:00 pm

Nie, nie jestem, ale mam dużo znajomych którzy są. Wiecie co najlepiej zapytajcie jaką czarnoskurą osobe i sami sie przekonacie że to słowo jest jednak obrażliwe. Co wiecej niech wypowie sie ktoś jeszcze kto ma takich znajomch. A tamte ostrzeżenie poleciało dlatego że to forum jest ogólno światowe i każdy może na nie wejść i czytać, a co za tym idzie możemy urazić kogoś.

I tu sie mylisz właśnie wiele zmieni. BTW masz 13lat i powiedz czy kiedykolwiek rozmawiałeś z ciemnoskóra osobą o tym?? Założe sie że nie.
Powrót do góry Go down
Yoko
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Yoko


Liczba postów : 79
Age : 30
Registration date : 27/07/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimePią Sie 10, 2007 6:43 pm

Ja nie powiedziałam, ze to nie jest obraźliwe. Napewno nikt niechciałby zostać nazwany Murzynem. Ale wydaje mi sie, że to słowo pada często, ponieważ ludzie nie wiedzą, że mogą kogoś urazić. To tak samo, jak z "cyganieniem", używając tego wyrazu obrażamy Cyganów i wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy.
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimePią Sie 10, 2007 10:33 pm

No właśnie nikt nie chce być nazwanym murzynem bo to jest nie halo, a to że ktoś jest czarnoskury to nie znaczy że możemy do nie tak mówić. Tu nie chodzi o słownik i regułki tylko o kontakty między ludzkie. DZisiaj zapytałem jednego takiego mojego kumpla co o tym sądzi a on mi odpowiedział tak: "Ludzie często używają tego słowa żeby komuś dokopać bo to słowo kojazy sie z niewolnictwem. Mówi sie nawet Zasówać jak murzyn."

Ahh byłbym zapomniał... Sławek jeżeli według Ciebie te słowo jest ok to od teraz będe zwracał sie do Ciebie "murzyn". A dlaczego... bo to będzie zabawne, ale ale no przecież to słowo jest ok wiec w czym problem... no nie:)
Powrót do góry Go down
slawek15
Stały Bywalec
Stały Bywalec
slawek15


Liczba postów : 75
Age : 38
Localisation : WLKP.
Registration date : 02/06/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSob Sie 11, 2007 1:57 am

mozesz do mnie mowic murzyn, ale nie widze w tym sensu, skoro nim nie jestem, ale jesli uwazasz, ze tak bedzie zabawne.... (tylko czemu?)

gdybym mial czarnoskora dziewczyne nie mialbym powodu, zeby mowic do niej ty murzynko, tak samo, jak nie mialbym powodu, by do bialej mowic ty bialasko (?). Ale nie zawahalbym sie, by uzyc tego slowa mowiac komus, np. ze moja dziewczyna jest murzynka, nawet gdyby ona miala to uslyszec.
to tak samo, jak ze slowem Zyd.
Uwazasz, ze ono jest obrazliwe? Przeciez ludzie czesto uzywaja go, by komus dokopac. Ale nie znajdziesz Zyda (przynajmniej mi sie nie trafil), ktory by uwazal, ze to slowo jest obrazliwe.
To tak, jak pisalem wczesniej - dolozysz kontekst i nawet neutralne slowo moze byc zle odebrane.
Wiele tez zalezy od odbiorcy, jak juz ktos wyzej slusznie zauwazyl.
Powrót do góry Go down
Eriko
Nowicjusz
Nowicjusz
Eriko


Liczba postów : 102
Age : 32
Registration date : 25/07/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSob Sie 11, 2007 4:04 pm

Gadałam kiedyś z czarnoskórym chłopakiem, bo moja koleżanka ma takiego kolegę. Zdarzyło mi sie powiedzieć do niego murzyn, lecz jego to nie ruszyło. Jeżeli waszych kolegów to obraża to nie znaczy, że wszystkich.
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSob Sie 11, 2007 8:39 pm

Czyli używajmy tego słowa publicznie, bo nas nic nie obchodzą ludzie których to obrazi?? BTW ja nigdy nie powiedziałem że wszystkich to obraża. Poraz kolejny powtórze... To jest forum publiczne i lepiej nie używać takich słów bo nie wiadomo kogo możemy obrazić. Dzisiaj poszedłem drogą sławka i wziołem pierwszy lepszy słownik internetowy, tu akurat PWN. Sławek napisał że "murzyn" oznacza człowieka rasy czarnej, ale nie dodał że to słowo ma również drugie znaczenie... "ktoś wykonujący za kogoś jakąś prace". Przypomne że to słowo po dziś dzień jest kojażone z niewolnictwem, więc jak by nie było ma także złe znaczenie.

Ort Smile
Powrót do góry Go down
Eriko
Nowicjusz
Nowicjusz
Eriko


Liczba postów : 102
Age : 32
Registration date : 25/07/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSob Sie 11, 2007 8:54 pm

Wcale nie mówię żebyśmy to słowo wykrzykiwali publicznie. Masz racje z tym, że murzyn kojarzy się z niewolnikiem. Lecz nie dla każdego to właśnie oznacza.
Respect
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSob Sie 11, 2007 8:56 pm

Ja wiem żę nie każdy sie na to wkurzy i wogóle, ale już napisałem dlaczego nie chce żeby to słowo było uzywane publicznie. Czytajcie dokładniej.. Co:P

Edit:
Chyba że nie mam racji i możemy na forum obrażać kogo chcemy.
Powrót do góry Go down
Eriko
Nowicjusz
Nowicjusz
Eriko


Liczba postów : 102
Age : 32
Registration date : 25/07/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSob Sie 11, 2007 8:59 pm

Nie możemy nikogo obrażać. Chwile się zastanowiłam i doszłam do wniosku, ze nie wiemy kogo to słowo obraża więc go nie używajmy na forum. Myślę, że każdy na to przystanie.
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSob Sie 11, 2007 9:07 pm

Tak było by OK. Chociaż jak by tak sie dłużej zastanowic to wiadomo kogo to może obrazić. Jak większość na to przystanie to temat uważam za zamkniety, ale jak ktoś cos ma jeszcze do dożucenia to niech pisze. Pzdr4all
Powrót do góry Go down
slawek15
Stały Bywalec
Stały Bywalec
slawek15


Liczba postów : 75
Age : 38
Localisation : WLKP.
Registration date : 02/06/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeWto Sie 14, 2007 5:58 am

Jasne, ze slowo murzyn ma jeszcze inne znaczenia, jak juz kilkakrotnie pisalem, zalezy to do KONTEKSTU. Ale jesli piszesz na forum, np. `ten murzyn w tamtym filmie mial fajny woz` (czy jakos tak) to nie ma w takim zdaniu NIC A NIC obrazliwego, bo niby co mialoby byc? Widzi tu ktos jakies nawiazanie do niewolnictwa?? No sorry ale gdzie?
Oczywiscie, jesli padloby stwierdzenie, ze np. `Polacy w Anglii pracuja jak murzyni` to pomijajac obraze dla Polakow, Murzyni rowniez mogliby poczuc sie urazeni. Jednak jestem kategrycznie przeciwny temu, by z gory uwazac slowo `murzyn` za obrazliwe i zabraniac jego uzywania w jakimkolwiek kontekscie.
Tyle z mojej strony.
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeWto Sie 14, 2007 1:01 pm

Zwróć uwagę na to że słowo "murzyn" jest na całym świecie kojarzone przez wielu ludzi z niewolnictwem i to jest nie zaprzeczalny fakt. Baa słowo to wywodzi się właśnie z tamtych czasów i wtedy było tak że "murzyn = niewolnik". Z Twoich wypowiedzi wnioskuje że nic cię nie obchodzi to że możemy kogoś obrazić, urazić. Gdyby owe zdanie padło w mediach to na 100% zostało by zamienione słowem "czarno skóry aktor" lub po prostu imieniem i nazwiskiem, a dlaczego? Bo gdyby babka w wiadomościach powiedziała takie coś to automatycznie musiała by sie liczyć z tym że zostanie podana do sądu. Kiedyś były ze 2 takie sprawy, pamiętam że potem owy reporter czy tam prezenterka przepraszała publicznie. Jeżeli chcesz prywatnie używać tego słowa to ja Ci nie będę stał na przeszkodzie, ale jeżeli treść o charakterze np: rasistowskim kogoś tu urazi to za to będzie odpowiadał Admin tego forum i Moderatorzy którzy nic z tym nie zrobili.
Powrót do góry Go down
slawek15
Stały Bywalec
Stały Bywalec
slawek15


Liczba postów : 75
Age : 38
Localisation : WLKP.
Registration date : 02/06/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSro Sie 15, 2007 5:25 am

kogo mozna urazic mowiac na czarnoskorego aktora murzyn? Zwlaszcza, ze wypowiedz nie miala zadnego podtekstu.
Czy piszac, ze np. w Izraelu mieszkaja Zydzi lub "ten Zyd w filmie mial fajny woz" tez kogos urazam? Bo przeciez to slowo tez jest nacechowane i ma negatywne znaczenia, byc moze nawet bardziej niz "murzyn".
Robcie, co chcecie, wasze forum.
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSro Sie 15, 2007 9:56 am

Jeyq co za człowiek! Ty chyba nie masz pojęcia co to znaczy "żyć" wśród ludzi, a przynajmniej odnoszę takie wrażenie. Po raz kolejny pokazujesz że nic Cię to nie obchodzi że możemy kogoś urazić. A co do słowa "żyd" to używam ale tylko w ostateczności jeżeli nie moge zamienić tego słowa innym, bardziej neutralnym. By the way... jeżeli mamy stopniować to sł. "żyd" nie jest bardziej obraźliwe niżeli "murzyn".
Powrót do góry Go down
slawek15
Stały Bywalec
Stały Bywalec
slawek15


Liczba postów : 75
Age : 38
Localisation : WLKP.
Registration date : 02/06/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSro Sie 15, 2007 1:51 pm

Jakbym sie mial przejmowac, ze to, co pisze moze kogos urazic, to przestalbym w ogole pisac. Wez juz nie przesadzaj z ta nadwrazliwoscia. Jesli ktos cos pisze, uzywajac slowo, kotre ma dwa znaczenia, w tym jedno negatywne, ale nie mial na mysli nic zlego, to czemu niby ktos mialby sie uniesc?! To co, mam nie uzywac nigdy slow Zyd czy murzyn, bo to moze kogos obrazic, nawet jesli ton mojej wypowiedzi bedzie pozytywny?! Bez przesady tej.
W Niemczech np. slowo Polak tez przywodzi na mysl zle skojarzenia, a jednak zakazanie uzywania do byloby idiotyzmem. Tak samo u nas w przypadku slow murzyn czy Zyd. Powtorze juz chyba po raz setny, ze fakt, ze slowo ma dwa znaczenia - negatywne i neutralne, nie znaczy, ze mamy go nie uzywac wcale, bo to bzdura.

I nie mow mi o "zyciu" wsrod ludzi, bo malo o mnie wiesz, zeby mnie pouczac.

Tyle z mojej strony w tej dyskusji. Juz wiecej pisac nie bede, bo sie jeszcze ktos obrazi, ze zbyt czesto uzywam slowa murzyn, czy Zyd.
Powrót do góry Go down
Ridiia
Początkujący
Początkujący
Ridiia


Liczba postów : 18
Registration date : 03/06/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSro Sie 15, 2007 3:40 pm

Wydaje mi sie ze Slawek ma racje, bo nawet jesli bysmy powiedzieli w pozytywnym nastawieniu, za co moglby sie obrazic? gdyby bylo wypowiedziane w negatywnym znaczeniu - ok, rozumiem. Po za tym, co to za roznica, czy ktos ma 12lat czy tez 30 ale kazdy ma swoje podejscie i kazdy inne. Chibi, z calym szacunkiem i bez obrazy, ale sama nazwa topicu wskazuje na to, aby wyrazic swoje poglady, wiec nie powinienes okreslac przykladowo jakim czlowiekiem jest Slawek, w ogole go nie znajac. Wiec po co ten temat jest, jesli ktos powie, ze dla niego nie jest to obrazliwe, a Ty, ze tak powiem ''naskoczysz'' na niego, a ktos nie moze wyrazic wlasnego zdania. Po za - znam jednego czarnoskorego chlopaka - czesto jak przechodze obok niego, slysze jak mowia do niego ''czarny'', ''czarnuszek'', czy tez ''murzyn'', ale odbiera to z usmiechem na twarzy. Jak juz ktos wspominal - nie kazdego to obraza, ale nalezy liczyc sie z tym, ze mogloby to kogos urazic.


Ostatnio zmieniony przez dnia Sro Sie 15, 2007 5:08 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSro Sie 15, 2007 4:15 pm

We własnym REALNYM życiu mówcie i róbcie co chcecie, to wasza sprawa. Ale forum jest "mejscem" publicznym i musimy sie z tym liczyć. Tak apropo to pisząc ten tekst użyłaś słów "znam jednego czarnoskórego chłopaka"... dlaczego po prostu nie napisałaś "znam jednego murzyna"?? Pewnie tak Ci sie napisało, a może to po prostu źle brzmi??

P.s. Sorry Sławek faktycznie za ostro na Ciebie wjechałem.
Powrót do góry Go down
Ridiia
Początkujący
Początkujący
Ridiia


Liczba postów : 18
Registration date : 03/06/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSro Sie 15, 2007 5:08 pm

Niech forum pozostanie forum. Oczywiscie moglam tak napisac, ale wole sie trzymac zasad forum, ale co nie zmienia faktu, ze na ''realnym swiecie'' rowniez mowie czarnoskory, ale czasami mi sie wymknie, nie majac zlych intencji.
Powrót do góry Go down
ChibiAki
Moderator
Moderator
ChibiAki


Liczba postów : 79
Age : 39
Localisation : Neverland
Registration date : 12/05/2007

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeSro Sie 15, 2007 5:22 pm

Więc jednak przyznajesz że lepiej używać określenia "czarnoskóry" bo to jest po prostu bardziej w porządku wobec innych osób? BTW to nie jest zasadą forum. Dopiero dyskutujemy na temat tego, a dopiero jak dojdziemy do jakiegoś porozumienia zdecyduje jaką zasadę ustanowić.

Edit.
Jeżeli w ciągu 24h nikt nic nie napisze to zamykam temat i robie aktualke regulaminu.

EDIT:

ZAMYKAM
Powrót do góry Go down
Molcia1994
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Molcia1994


Liczba postów : 79
Age : 30
Registration date : 18/06/2009

Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitimeWto Cze 23, 2009 6:48 pm

Jeżeli ktos jest rasiztą i wypowiada słowo "murzyn" z wyższością w głosie, to uważam, ze to jest obraźliwe, albo zwraca sie do kogoś " Ej murzynie!" to też jest obraźliwe. Natomiast jeśli ktoś mówi tak po prostu " Cześć, to moja kuzynka murzynka " to ten zwrot nie jest obraźliwy.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Empty
PisanieTemat: Re: Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.   Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie. Icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
Słowo "Murzyn" obrażliwe czy nie.
Powrót do góry 
Strona 1 z 2Idź do strony : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» "Poznanie Japonki-czyka w Polsce"
» "Wyobcowani. Cudzoziemcy w Tokio"
» "Ouran Hight School"
» "1 litre of tears"

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
...::: Japan Club :::... :: Japan Club-
Skocz do: